Ekonomi

Zorlu Enerji, depolamalı RES önlisanslarını tamamladı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye’deki elektriğinin tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından üreten Zorlu Enerji, Tekirdağ ve Hamitabat’ta kuracağı Yeniçiftlik RES ile portföyünde ilk kez depolamalı elektrik üretim tesisine sahip olacak. RES Kırklareli’de kurulacak.

Şirket, bu ön lisanslar sayesinde yapacağı yatırımlar sonucunda toplam 375 megavatlık rüzgar enerjisi depolama kapasitesine sahip olacak.

Zorlu Enerji’nin Yatırımlar, İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kınap, yaptığı açıklamada yenilenebilir enerji portföyündeki payını artırmak ve kaynak çeşitliliğini geliştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Kurulacak depolama RES’lerimiz sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum düzeyde faydalanmayı ve ülkemizin güç verimliliği yolunda ilerlediği şeride güç katmayı hedefliyoruz. pil teknolojilerinin gelişimine de çok değerli katkılar sağlıyor. Aynı zamanda iklim kriziyle mücadele etmek ve sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmak da değerli. Bir adım daha atıyoruz. Depolamalı rüzgar santrallerimiz tamamlandığında, yılda 24 milyon ağacın karbon salımına eşdeğer olan 532.000 ton karbon salımının önüne geçecek. İki santralimizden elde edeceğimiz enerji ile yılda 328 binden fazla haneye daha yenilenebilir kaynaklardan elektrik sağlayabileceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu