Ekonomi

Sanayinin kalkınmasına 82,2 milyar harcanacak

Program hedefleri, imalat sanayinin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) içindeki payı, imalat sanayi ihracatı, orta-yüksek teknolojili ürünlerin bunun içindeki payı ve uluslararası doğrudan yatırım girişi gibi alanlarda belirlendi. 2024 Merkezi Yönetim Bütçe Tasarısı’na göre sanayinin geliştirilmesi, üretim ve yatırımların desteklenmesi kapsamındaki hedeflere ulaşmak için bütçeden 82 milyar 181 milyon lira kaynak ayrıldı.

Bu kapsamda önümüzdeki yıl imalat sanayinin GSYİH içindeki payının yüzde 21,1, ihracatın ise 252,3 milyar dolar olması bekleniyor. 2024 yılında imalat sanayi ihracatında orta yüksek teknolojili ürünlerin payının yüzde 38, yüksek teknolojili ürünlerin payının ise yüzde 3,9 olması hedefleniyor. Bu dönemde Türkiye’ye 17,9 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişinin olacağı öngörülüyor.

Uzay ve havacılığa 4 milyar TL

Toplumun her kesiminde sınai mülkiyet bilincinin artırılması, bu hakların korunması ve ticarileştirilmesi yoluyla teknolojik ilerlemeye katkı sağlamak ve inovasyon faaliyetlerini artırmak amacıyla bütçeden yaklaşık 512 milyon lira kaynak ayrıldı.

Bu kapsamda Türkiye’nin 2024 yılında yerli patent başvurularında dünyada 10. sıraya yerleşmesi hedefleniyor. Türkiye kaynaklı uluslararası patent başvuru sayısında ülkenin dünyada ilk sıralara çıkmasının katkı sağlayacağı öngörülüyor. inovasyon kapasitesinin artması. Gelecek yıl uzay ve havacılık faaliyetlerine 4 milyar 83 milyon lira kaynak ayrılması hedefleniyor.

2024 bütçesinde Ar-Ge’ye 40,3 milyar TL ayrılacak

Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyon yeteneğinin güçlendirilmesi ve inovasyona dayalı bir yapının kurulması amacıyla yürütülecek “Araştırma Geliştirme ve Yenilik Programı” için 2024 bütçesinden yaklaşık 40,3 milyar lira ayrılacak. Bu kapsamda, tüm devlet ve yükseköğretim kurumları ile sanayi ve hizmet dallarında faaliyet gösteren, araştırma ve geliştirme faaliyetinde bulunan tüm işletmelerin Ar-Ge harcamalarının GSYİH’ya oranının bu yıl sonunda yüzde 1,55 olması bekleniyor.

Söz konusu oranın gelecek yıl için yüzde 1,44 olması hedefleniyor. Bir kişi veya grubun Ar-Ge faaliyetlerinde harcadığı sürenin aynı dönemde çalışılan toplam süreye bölünmesiyle hesaplanan FTE cinsinden Ar-Ge personeli sayısının 2024 yılında 286 bine ulaşması bekleniyor. Türkiye’nin uluslararası kabul görmüş bilgi tabanlarındaki makale ve derlemelerin sayısının gelecek yıl 53 bin 897’ye ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu