Ekonomi

Petrol, ABD’li yetkililerin borç tavanı anlaşmasıyla yükseldi

ABD ham petrolü, Cuma günü yüzde 1,2 artışla kapattıktan sonra varil başına 73 doların üzerine çıktı. Biden ve McCarthy, mutabakatlarının Kongre’den geçip imza için başkanın masasına ulaşacağına olan güvenlerini ifade ettiler. Pazartesi günü ABD ve Birleşik Krallık’ta ulusal tatil günlerinde olduğu için likiditenin zayıf olması bekleniyor.

Petrol fiyatları, Çin’deki durgun ekonomik toparlanma ve Fed’in agresif nakit sıkılaştırmasının talep görünümünü baskılaması nedeniyle bu yıl hala yaklaşık yüzde 9 düşük. Yerli ham petrol sürece dahil olduğu için ülke üretimi azaltacağını açıkladıktan sonra bile Rus arzı dirençliydi.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın yakın zamanda OPEC+’tan satın alma politikasındaki değişiklik potansiyeli hakkında çelişkili açıklamalar yapmasıyla, arz dinamikleri odak noktasında olmaya devam ediyor. Kümelenme, üretim seviyelerine karar vermek için 3-4 Haziran’da Viyana’da toplanıyor.

Mizuho Bank Ltd.’de Singapur merkezli Asya’da ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, petrolün “ABD borç tavanındaki ilerlemenin OPEC+’nın arz kesintisi tepkisine yönelik yakın tehditleri sakinleştirmesini umduğunu” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu