Ekonomi

Iğdır’da yetişen sebze ve meyveler il dışına satılmaktadır.

Iğdır’da yetişen sebze ve meyveler il dışına satılıyor.

IĞDIR – İklimi ve coğrafyası ile birçok meyve ve sebzenin yetiştirildiği “Doğu’nun Çukurova’sı” Iğdır’da eserler il dışına satılıyor.

Birçok meyve ve sebzenin yetiştiği “Doğu’nun Çukurova’sı” Iğdır’da sebze ve meyve hasadı başladı. Çeşit çeşit sebze ve meyvenin yetiştiği şehirde hasat edilen ürünler üretici tarafından toplanarak toptancılara satılıyor. Toptancıların aldığı ürünler il dışından gelen sebze ve meyve tüccarlarına satılmaktadır. Bazen tüccarlar tarlaya gider ve ürünü doğrudan üreticiden satın alır. Her yıl hasat döneminde tekrarlanan döngü bu yıl yeniden başladı. Sebze ve meyve tüccarı Ahmet Türkeli, Iğdır’ın mevsimi nedeniyle Çukurova olarak anılan Adana’dan hiçbir farkı olmadığını belirterek; ” Şu anda Erzurum, Güneydoğu Siirt, Hakkari Doğubayazıt, Kars bölgesi Erzincan’a kadar ürünlerimizi satıyoruz. Ürünlerimiz kaliteli ve lezzetli bu nedenle Iğdır Doğu’nun Adana’sı diyebiliriz. Domates nektarı, patlıcan, biber , elma , çeşit çeşit ürün hepsi bitti tüccarlar geliyor ama mazot fiyatı yüksek olduğu için zarar var bu bizi çok etkiledi onların da hakkı var gelmeyecekleri kesin bugün batıda mallar az olduğu için güneydoğuya yakın olduğumuz için bizi tercih ediyorlar ve mazot biraz daha yükselirse gelmez diye korkuyoruz. tüccarlar gelir domates para etmez şu an toptan satışımız 20-25 lira arası markette 4 liradan. Bu ürünü şu anda toplam 4 liradan satıyoruz. Bu dönemde kavun ve karpuz piyasası güzel, yeterince iyi gidiyor” dedi.

Vatandaşlardan Zafer Şafak, Iğdır kavununun lezzetinin çok güzel olduğunu belirterek; Bu kavunlar kabaktır. Bu bölgenin en iyi kavunlarından biri Iğdır’da yetişir” dedi.

haber-ardanuc.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu