Haber

Endonezya, ASEAN üyelerine Myanmar sorununun çözümü için birleşme çağrısında bulundu

Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, ülkesinin bu yıl ASEAN’ın dönem başkanlığı sırasında Birlik üyelerinin Myanmar sorununu çözmek için ortak hareket etmeleri için çaba göstermeye devam edeceklerini söyledi.

Antara News’in haberine göre Marsudi, Endonezya’nın başkenti Cakarta’da düzenlenen ASEAN Zirvesi öncesinde düzenlenen üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısında konuştu.

Üye ülkeleri Myanmar sorununun çözümü için birleşmeye davet eden Marsudi, “ASEAN ancak Myanmar’da barışçıl ve kalıcı bir çözüm sağlayabilirsek tam güçle ilerleyebilir.” söz konusu.

Marsudi, ülkesinin bu yılki ASEAN başkanlığı döneminde Birlik üyelerinin Myanmar meselesinin analizi için ortak hareket etmeleri için çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

ASEAN dışişleri bakanlarının Myanmar Barış Planı’nın uygulanmasını kapsamlı bir şekilde gözden geçireceklerini vurgulayan Marsudi, ASEAN liderlerinin müzakere etmesi için bir tavsiye raporu hazırlanacağını kaydetti.

ASEAN Zirvesi

Bu yıl 43. ASEAN Zirvesi 4-7 Eylül tarihlerinde Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenecek.

ASEAN’ın kurucu üyeleri Tayland, Malezya, Singapur, Endonezya ve Filipinler’in yanı sıra Brunei, Vietnam, Laos, Kamboçya ve Myanmar’dan oluşan 10 üyesi bulunmaktadır.

Papua Yeni Gine ve Doğu Timor da örgüte tam üyelik sürecindedir.

Myanmar Barış Planı

ASEAN Zirvesi’nde, Endonezya’nın öncülüğünde 2021 yılında mutabakata varılan 5 maddelik “Barış Planı”nın ana gündem maddelerinden biri olan Myanmar konusunda görüşülmesi bekleniyor.

Endonezya, 8 Temmuz’da yaptığı açıklamada, darbe sonrasında Myanmar’da yaşanan istikrarsızlığa son vermek için 5 üyeli bir anlaşmayı uygulama çabalarını artırdığını duyurdu.

Mutabık kalınan unsurlar çerçevesinde Myanmar’da taraflar şiddeti en kısa sürede durdurur, Myanmar halkının barışı ve güvenliği için taraflar arasında yapıcı bir diyalog ortamı başlatılır, ASEAN’ın görevlendireceği özel temsilci diyaloğa aracılık eder. Myanmar’daki süreçte Myanmar’a insani yardımlar sadık bir şekilde yapılıyor. ve ASEAN’ın görevlendireceği özel temsilci, beraberindeki delegeyle birlikte Myanmar’ı ziyaret ederek krize dahil olan taraflarla görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu