Ekonomi

Ek MTV düzenlemesi iptal talebiyle AYM’ye taşındı

Yargıtay’a yaptığı başvurunun ardından gazetecilere açıklama yapan CHP Küme Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ekonomik kayıplarını tazmin etmek için çıkarılan yasayla toplanacak paranın sadece dörtte birinin deprem harcamalarında kullanılacağını iddia etti.

Bunun “hukukun üstünlüğü”, “sosyal devlet”, “eşitlik”, “adalet”, “vergilemenin genelliği ve adaleti”, “herkesin mali gücü oranında vergilendirilmesi” ilkelerine aykırı olduğunu savunan Günaydın, Yargıtay’ın önceki iki düzenlemeyi aynı yönde iptal ettiğini söyledi.

Günaydın, “vergi gelirlerinden mahalli idarelere pay verilmemesini” öngören yönetmelikte konunun iptalini istediklerini belirtti.

Günaydın, ek MTV içeren düzenlemenin “hukuksuz ve telafisi mümkün olmayan zararlara uğrama ihtimali bulunduğu” gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasını istediklerini belirterek, “Umarız ve temenni ederiz ki, bu sorun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üzerinde ağır bir yük olmaktan çıksın diye Anayasa Mahkemesi hem yürütmeyi durdurma hem de iptal kararı verir.”

habertavsanli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu