Haber

Danimarka’da üç parti hükümet kurma konusunda anlaştı

Danimarka’da Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Mette Frederiksen, ana muhalefet partisi Liberal Parti ve Ilımlılar ile yeni hükümet kurma konusunda anlaştıklarını belirterek, yeni hükümetin 15 Aralık’ta açıklanacağını belirtti.

Danimarka’da 1 Kasım’da yapılan genel seçimleri kazanan Sosyal Demokrat Parti’nin lideri Mette Frederiksen, seçimlerden yaklaşık 6 hafta sonra ana muhalefet partisi Liberal Parti ile Ilımlılar’ın yeni hükümeti kurma konusunda anlaştığını açıkladı. başbakan ol Frederiksen, “Daha fazla insanı işe alma, yüksek iklim hedefleri ve oldukça kapsamlı bir reform programı sunma açısından büyük hedefler belirledik” dedi.

Frederiksen, Liberal Parti genel başkanı Jacob Elleman-Jensen ve Ilımlılar lideri Lars Lokke Rasmussen’in yarın ortak basın toplantısı düzenleyerek kuracakları yeni hükümetin ana sınırlarını kamuoyuyla paylaşması bekleniyor.

Söz konusu üç partinin, Grönland ve Faroe Adaları milletvekilleri de dahil olmak üzere 179 sandalyeli parlamentoda toplam 89 sandalyesi bulunuyor.

Frederiksen’in yeni hükümetin 15 Aralık’ta resmen duyurulmasının ardından İskandinav ülkesinin başbakanı olarak ikinci dönemine başlaması bekleniyor. – KOPENHAG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu