Haber

Çin’de üretici fiyatlarındaki düşüş Şubat ayında da devam etti.

Şubat ayında Çin’de tüketici fiyatları beklentilerin altında artarken, üretici fiyatlarındaki düşüş eğilimi devam etti.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (UIB), ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin Şubat 2023 verilerini açıkladı.

Buna göre, Çin’de Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yüzde 1 artarken, Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 1,4 azaldı.

Böylece, 2022 yılının Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ve bu yılın Ocak aylarında imalat ürünlerinin fabrika çıkış fiyatları üzerinden hesaplanan ÜFE’deki düşüş devam etti.

Üretici fiyatlarının düşmesinde yılın son aylarında imalat sektöründe yaşanan daralma ve Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle faaliyet kaybı etkili oldu. Aralık 2022’de kısıtlamalar kaldırılsa da imalat sektörünün toparlanma ivmesini hala yakalayamadığı görülüyor.

Enflasyonun temel göstergesi olarak kabul edilen TÜFE ise Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,5 gerileyerek yüzde 0,2’lik artış beklentilerinin altında kaldı.

UIB Kıdemli İstatistikçisi Dong Licüen, Ocak ayında Bahar Şenliği döneminde tüketimdeki artışın ardından tatil döneminin bitmesiyle piyasada talebin azalmasının enflasyonun zayıflamasında etkili olduğunu değerlendirdi.

Şubat ayında gıda fiyatları yüzde 2,6 artarken, gıda dışı enflasyon yüzde 0,6 oldu.

Başbakan Li Kiqiang, hükümetin 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu yıllık çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu